Prečo si zaobstarať bidet?

Ešte pred niekoľkými rokmi ste sa s bidetom stretli iba výnimočne. Vo východných krajinách nájdete bidet všade aj na verejných WC. Hoci sú bidety čoraz obľúbenejšie aj u nás, u mnohých ľudí stále vyvolávajú pochybnosti.

Je dobré vedieť, že ide o jeden z najlepších možných spôsobov starostlivosti o intímnu hygienu. Nie vždy totiž máte čas a ochotu okúpať sa, či rýchlo osprchovať. Bidet vám potom ako veľmi praktická alternatíva umožňuje postarať sa o hygienu a osviežiť sa bez toho, aby ste strácali čas vyzliekaním. Vodná spŕška dokáže šetrne odstrániť všetky nežiadúce mikróby a čistenie vodou je hygienickejšie a šetrnejšie ako čistenie toaletným papierom. Dodatočná spotreba vody pre funkciu sprchy takmer nezaváži. Naopak, náklady na výrobu toaletného papiera sú značné.

Rovnako ako pri záchodových misách ponúkajú výrobcovia široký výber bidetov. Od klasických bidetov, bidetov so sprchou až po bidety kombinované s WC misou, ktoré sú riešením vhodným najmä do malých kúpeľní a fungujú ako tradičné WC a bidet.

Pre svoju domácnosť si môžete zvoliť niektorý zo štyroch typov produktov, ktorým patrí spoločné pomenovanie bidet.

Keramický bidet

Ide o samostatnú misu kombinovanú s vodovodnou batériou. Jeho montáž je ideálna v bezprostrednej blízkosti WC. Ideálne je vybrať WC aj bidet z rovnakej značky a série, dizajn tak zostane zachovaný. Na takýto typ bidetu potrebujte mať zabudované podomietkové teleso podobne ako pri závesnom WC.

 • Keramický bidet nie je až tak finančne nákladný, ale je náročný na priestor.
 • Na takomto type bidetu sa vám prakticky namá čo pokaziť.
 • Výhodou je, že pri poruche môžete za malé finančné náklady vymeniť len bidetovú batériu, bidet môžete naďalej používať.

Bidetové spŕšky

Jednoduchý doplnok pre klasické WC. Rovnako ako klasický bidet aj spŕška má len omývaciu funkciu. Spršku inštalujete v blízkosti toaletnej misy, k umývadlám alebo roháčikom pri WC kombi. Spŕška slúži najmä pre osobnú hygienu na toaletách, ale uplatnenie nájde aj pri starostlivosti o domáce zvieratá, alebo upratovacích prác.

 • Bidetová sprška je relatívne lacná a nie je náročná na priestor.
 • Bidetovú spršku môžete umiestniť napríklad aj v garáži, a využívať ju napríklad na čistenie topánok alebo napúšťanie vody do vedra.
 • Nevýhodou je, že spršku treba často meniť. Ak nie je sprška správne vypnutá, je pod neustálym tlakom vody a pri lacných bidetových sprškách po čase môže začať kvapkať.
 • Ak máte malé deti, môžu sa s ňou hrať a nechtiac môzu domácnosť aj vytopiť.

Bidetové sedátko

Ako už podľa názvu tušíte, ide o WC sedátko, ktorého súčasťou je bidet. Jednoducho ho namontujete na vašu záchodovú misu a využívate výhody bidetu. Súčasťou sú opäť dve trysky pre análny a dámsky oplach. Rovnako ako pri elektronickom bidete ide o výhodu WC bidet 2v1, šetríte tak miesto v kúpeľni. Rozdiel je v tom, že bidetová sprška je zabudovaná v sedátku, a niekedy je sedátko univerzálne a môžete ho dať aj na inú značku WC.

 • Bidetové sedátko je lacnejšie ako elektronický bidet, ale ide o položku v stovkách eur, v závislosti od značky.
 • Sedátko je masívnejšie, nie je veľmi esteticky príťažlivé, ale plní svoju funkciu.

Elektronický bidet

Kombinuje klasický záchod s pokročilými funkciami bidetu v jednom. V sortimente ho nájdete aj pod názvom sprchová toaleta, alebo sprchové WC. Má obvykle jednu alebo dve trysky. Análnu sprchu na umytie po vykonaní potreby a druhú pre intímne partie žien alebo fén. Súčasťou býva ručný diaľkový ovládač pre pohodlnú voľbu programu očisty a taktiež ním jednoducho WC veko otvoríte a po použití ho zase sklopíte. Na ovládači si tiež zvolíte možnosť masáže, automatického čistenia trysiek, vyhrievania sedátka alebo vysušenia pokožky.

 • Je veľmi kompaktný a niektoré modely sú na nerozoznanie od WC. Dnes sa výrábaju aj v rôznych farebných prevedeniach
 • Cena elektronického bidetu je vyššia, závisí od značky a funkcií.
 • Možnosť rôznych iných funkcií okrem spršky, ako napríklad fén, ohrievanie sedátka alebo presonalizovaný mód.

Ak stále neuvažujete pri plánovaní novej kúpeľne či WC nad bidetom, odporúčame dať si doviezť apoň elektrický kábel k toalete, kvôli možnému budúcemu elektronickému bidetu.

Zdieľaj článok s priateľmi:
Facebook
WhatsApp
Email
LinkedIn
Pinterest
Scroll to Top