Laminátová alebo drevená podlaha

Uvažujete nad kúpou novej podlahy vo vzhľade dreva a neviete sa rozhodnut medzi kúpou laminátovej podlahy a drevenej podlahy? Obe majú svoje výhody aj nevýhody, ktoré je potrebné zvážiť, aby ste urobili to najlepšie rozhodnutie.

Charaktreristika

Laminátová podlaha je umelá podlaha, ktorý sa skladá z viacerých vrstiev. Základ podlahy tvorí drevovláknitá doska na ktorej je digitálny nátlačok a na jej povrchu je nanesená ochranná nášlapná vrstva. Digitálna tlač môže byť v napodobenine dreva alebo aj napríklad kameňa. V posledných rokoch sa technológie výrobcov tak zlepšili, že je podlaha vďaka povrchových štruktúram oveľa realistickejsia a z diaľky takmer na nerozoznanie od drevenej podlahy.

Viacvrstvová drevená podlaha sa skladá taktiež z viacerých vrstiev. Základná nosná vrstva je kvalitná preglejka a na povrchu má vrstvu skutočného dreva, ktorá je ošetrená olejom alebo lakom. Vďaka preglejke má podlaha dobrú rozmerovú stabilitu a  častokrát je oveľa lepšou voľbou ako masívne drevené podlahy.

DREVENÁ PODLAHA

skutočný povrch z tvrdého dreva
drahšie ako laminát od 45€
životnosť 30 a viac rokov
opraviteľná
vhodná na podlahové kúrenie
pri lepenej podlahe je potrebné profesionálne lepiť
zvyšuje cenu nehnuteľnuteľnosti

LAMINÁTOVÁ PODLAHA

imitácia dreva
veľmi lacné od 15€
životnosť 10 max 20 rokov
nedá sa opraviť
vhodná na podľahové kúrenia
samomontáž
nie je taká prestížna ako drevo

Voda a prestup tepla

Niektoré laminátové podlahy sú označované ako vodeodolné, avšak jadro laminátovej podlahy je z drevovláknitej dosky a ak sa povrch poškodí podlaha môže napučať. S vhodnou podložkou je vhodná na podlahové vykurovanie, pre optimálny prestup tepla odporúčame laminátovú podlahu nalepiť.

Drevené podlahy sú ošetrené veľmi vodeodolným povrchových tmelom, následne olejom alebo lakom. Ale povrchová vrstva je z dýhy a jadro z preglejky a drevo nie je vhodné do vlhkých priestorov. Naše podlahy z dreva sú vhodné na podlahové vykurovanie (nalepené a ideálne do 14mm), dlhšie držia teplo a mimo vykurovacej sezóny sú oproti laminátu teplé aj na bosú nohu. 

Trvanlivosť a údržba

Pravidelná údržba laminátovej podlahy je veľmi jednoduchá, dá sa lahko utrieť a je nie je potrebné sa o ňu špeciálne starať. Laminátovú podlahu však nie je možné renovovať, ak sa Vám povrch poškodí, alebo sa viac podlaha zničí, je možné ju iba vymeniť. Má životnosť 10 až 20 rokov v závislosti od pôvodnej kvality a miery opotrebenia. 

Olejovanú drevenú podlahu je možné lokálne opraviť – napríklad pri jemnom poškriabaní, alebo celoplošne vybrúsiť. Lakovanú drevenú podlahu celoplošne vybrúsiť a nanovo nalakovať (dva alebo tri krát podľa hrúbky povrchovej dyhy) Ppodlahu je potrebné pravidelne vysávať, nakoľko kamienky môžu podlahu poškriabať a pri umývaní odporúčame používať špeciálne čistiace prostriedky, ktoré udržiavajú. Pri správnej údržbe má drevená podlaha životnosť 30 rokov. 

Verdikt

Konečné rozhodnutie či si vybrať laminátovú alebo drevenú podlahu nechávame na Vás. Ak je dôležitý rozpočet určite je dobré vybrať si kvalitnú laminátovú podlahu, ktorá Vám bude slúžiť dlhé roky. Ak je pre Vás dôležitá kvalita a autentickosť dreva, potom Vám odporúčame trošku zainvestovať a zvoliť si drevenú podlahu, ktorá zútulní Váš domov na desiatky rokov.  

Zdieľaj článok s priateľmi:
Facebook
WhatsApp
Email
LinkedIn
Pinterest
Scroll to Top