Prerábate kúpeľňu a rozhodujete sa či investovať do klasického sprchového kúta s vaničkou, alebo zvoliť modernejší odtokový sprchový žľab? Obidve alternatívy majú svoje výhody, nevýhody, rozličné materiálové prevedenia a ďalšie špecifikácie.
Vanička
Dlhodobo najpoužívanejšou spodnou časťou sprchového kúta je vanička. Je cenovo dostupná, opticky oddeľuje sprchový kút od zvyšku kúpeľne a zabraňuje vytekaniu vody do samotného priestoru kúpeľne. Jej výhoda spočíva tiež vo variabilite rozmerov a tvarov, inštalácia je rýchlejšia, jednoduchšia a máte záruku optimálneho spádovania. Aj riziko vzniku plesní je nižšie. Dnes výrobcovia dokážu vyrobiť aj veľmi moderné vaničky so štrbinovým zľabom a tiež v rôznych farebných odtieňoch RAL.
Pre umiestnenie sprchovej vaničky v kúpeľni je nutné vedieť, s akou hĺbkou podlahy pracujete a v akej časti kúpeľne bude umiestnená.
Máte tri základné možnosti.
- Ak bývate v dome, tak by nemal byť problém zapustiť vaničku do podlahy. Do úvahy však treba brať konštrukciu a prevedenie podlahy, keďže do nej bude nutné zapustiť sifón. V bytoch často tento priestor nebýva.
- Druhým variantom je postaviť vaničku na múrik alebo na nožičky. V takomto prípade je nutné vaničku obložiť.
- Treťou alternatívou je kompromis medzi predošlými dvoma a to je položenie vaničky na podlahu.
Sprchový žľab
Novším spôsobom riešenia sprchových kútov je odtokový žľab. Ide o elegantné a minimalistické riešenie do moderných kúpeľní. Sprcha sa stáva priamo súčasťou kúpeľne a opticky ju žľab zväčšuje, pretože podlaha sprchy ostáva voľná. Oproti klasickému odtoku / guličke majú žľaby výhodu v inštalácii – spádovanie je totiž omnoho jednoduchšie. Musíte však dať veľký pozor na to, či je vôbec možné žľab do kúpeľne umiestniť. Spádovanie sprchového kúta a samotný odtokový žľab so sifónom vyžadujú množstvo miesta v podlahe a pri realizácii musíte ísť do značnej hĺbky.
Sprchový kút so žlabom je potrebé vyspádovať, na to slúži spádová lišta. Pokiaľ vám váš majster, správne vyspáduje sprchový kút, nemusíte sa obávať zadržiavaniu vody a plesní. Dnes je na trhu veľa dizajnov sprchových žlabov od rôznych výrobcov. S miežkou, na položenie dlažby, so štrbinou v stene a iné.
Na čo sa zamerať pri výbere sprchového žľabu?
- Uričte ako prvé na zápachovú uzáveru. Ak chcete predísť zápachu z odpadu v sprchovom kúte, je potrebné aby zápachová uzávera Vám po pár dňoch nevyschla, preto musí mať dostatočnú výšku. Zápachová uzávera musí byť dobre dostupná, nakoľko žľab je potrebné pravideľne čistiť (ideálne vždy pri čistení kúpeľne)
- Na materiál z akého je žľab vyrobený? Na žľabe rozhodne neodporúčame šetriť, mal by prežiť aj vašu kúpeľnu. Telo žľabu by malo byť celonerezové aby vám osadený žľab vydržal dlhé roky.
- Dôležitá je tiež veľkosť zľabu, aby Vám sprchový žľab idálne oddtekal, mal by byť z jednej strany sprchového kúta po celej jeho dĺžke, inak je v kúte potrebné zložité spádovanie.
Vanička aj žľab majú svoje výhody a výber v prvom rade záleží od toho, aké technické možnosti konkrétna kúpeľňa ponúka. Niekedy priestor neumožňuje inštaláciu žľabu a tým pádom ste odkázaní na vaničku. Stavba žľabu je zložitejšia, no výsledkom je pre mnohých krajší sprchový kút. Sprchový kút s odtokovým žľabom sa hodí do moderne poňatého designu kúpeľne, zatiaľ čo sprchový kút s vaničkou je klasika, na ktorú mnoho ľudí nedá hlavne z praktického hľadiska, dopustiť.